prosim,date mi priklady účty 701 pre začiatok žiak. vdaka
Účtovné výkazy – výstup účtovníctva
Účtovná závierka – je výsledkom procesu spracovania info vo fin. účtovníctve. Je to zhrnutie údajov bežných účt. zápisov k súvahovému dňu a ich usporiadanie do ročných účt. výkazov. Ich formu a obsah upravuje Min. Financií. Zostaveniu účt. výkazov predchádza ročná uzávierka.
Účtovná uzávierka – všetky práce spojené s ročným účt. obdobím, ktoré sa po jeho skončení pravidelne opakujú.
1) Príprava na uzatvorenie účt. kníh – správnosť a úplnosť údajov zaúčt. v účt. knihách bež. obdobia tak, aby verne a pravdivo zobrazovali skutočnosť, vrátane výpočtu a zaúčt. dane z príjmov.
a) Overenie vecnej správnosti a úplnosti účt. zápisov – vec. správnosť sa overí inventarizáciou, v prípade rozdielov je potrebné usporiadať inventarizačné rozdiely (napr. zaúčt. kurzových rozdielov, tvorba opravnej položky, zaúčt. zmenu reálnej hodnoty a pod.)
b) Zabezpečenie princípu akruálnosti – do bežného účt. obdobia zahrnúť všetky náklady a výnosy, kt. s ním časovo a vecne súvisia. Je potrebné náklady a výnosy časovo rozlíšiť. Je potrebné taktiež zahrnúť aj pohľadávky a záväzky. Je potrebné účtovať o vzniku špecifického záväzku – rezervy.
c) Výpočet a zúčtovanie dane z príjmov - daň z príjmov sa považuje za náklad, ktorý musí podnik vynaložiť a považuje sa za úhradu, ktorú platí podnik štátu za ním poskytované služby. Zisk v účt. sa nerovná základu dane! Vyplýva to z toho, že nie všetky náklady a výnosy zaúčt. v účt. uznáva Zákon o dani z príjmov. Základ dane sa zisťuje mimo účt.: VH pred zdanením = Výnosy – Náklady . VH sa pre potreby výpočtu tejto dane delí na VH z bežnej činnosti a VH z mimoriadnej činnosti. Každá z týchto zložiek VH sa potom transformuje na základ dane. Vypočítaná daň sa potom zaúčt. do nákladov.
d) Overenie formálnej správnosti účt. zápisov – odsúhlasujú sa údaje denníkov s údajmi hlavnej knihy, zostavuje sa predvaha, kt. sa kontroluje dodržanie podvojnosti.
2) Uzatvorenie účt. kníh – zostavenie uzávierkových účtov: 710 Účet 710 - Účet ziskov a strát (Aktivní) 710 – Účet ziskov a strát , 702 Účet 702 - Konečný účet súvahový (Aktivní) 702 – Konečný účet súvahový
a) Zistia sa obraty strán MD a D jednotlivých syntet. Účtov
b) Konečné zostatky súvah. účtov aktív a pasív sa zaúčt. prevodom na účet 702 Účet 702 - Konečný účet súvahový (Aktivní) 702
c) Konečné stavy výsled. účtov nákladov a výnosov sa prevedú na účet 710 Účet 710 - Účet ziskov a strát (Aktivní) 710, na kt. sa zistí VH.
d)VH z účtu 710 Účet 710 - Účet ziskov a strát (Aktivní) 710 sa prevedie podvojným zápisom na účet 702 Účet 702 - Konečný účet súvahový (Aktivní) 702. Po tomto zápise sa obe účty sa musia vyrovnať a nemôžu mať konečný zostatok.
3) ÚČTOVNÁ ZÁVIERKA- po uzatvorení účtov a uzatvorení uzávierky sa zostavujú účt. výkazy: Zo 702 Účet 702 - Konečný účet súvahový (Aktivní) 702 sa zostavuje SÚVAHA. Zo 710 Účet 710 - Účet ziskov a strát (Aktivní) 710 sa zostavuje VÝKAZ ZISKOV A STRÁT, POZNÁMKY
Jednotlivé položky do súvahy a výkazu Z a S sa preberajú z uzávierkových účtov, niektoré položky však potrebujú podrobnejšie údaje, kt. poskytuje analytická evidencia.
Cieľom je poskytnúť info o fin. situácií, výnosnosti a zmenách vo fin. sit. podniku pre potreby používateľov pri ich rozhodovaní.
Zostavuje sa v predpísanej štruktúre, v podvojnom účt. sú jej súčasťou: súvaha, výkaz z a s, poznámky. V jednoduchom účt. ju tvoria výkaz o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch.
Podľa počtu účt. jednotiek je:
- Individuálna – 1 podnik
- Konsolidovaná – za konoslid. celok
Podľa dňa, ku kt. sa zostavuje:
- Riadna (ročná) – k posled. dňu účt. obdobia, kt. môže byť posledný deň kalendárneho alebo hospodárskeho roku
- Mimoriadna – ak sa účt. knihy uzatvoria z mimoriadnych dôvodov:
PO- deň zániku, deň zrušenia bez likvidácie, deň predchádzajúci dňu vstupu do likvidácie, deň skončenia likvidácie, deň keď bolo právoplatne rozhodnuté o zrušení konkurzu
FO- deň skončenia podnikania, deň predchádzajúci dňu vstupu do likvidácie, deň skončenia likvidácie, deň keď bolo právoplatne rozhodnuté o zrušení konkurzu
Podnik, kt. je v likvidácií alebo v konkurze, neúzatvarajú účt. knihy a nezostavujú účt. závierku ku koncu účt. obdobia, ale až ku dňu skončenia likvidácie alebo zrušenia konkurzu.
- Priebežná – v priebehu účt. obdobia (mesačná, štvrťročná, polročná). Účt. knihy sa pri nej neuzatvárajú a inventarizácia sa vykoná len s cieľom upraviť ocenenie majetku a záväzkov.
Kvalitatívne charakteristiky info v ÚZ, aby boli relevantné: významnosť, zrozumiteľnosť, porovnateľnosť, spoľahlivosť, úplnosť, včasnosť.
ÚZ v SR sa zostavuje podľa platnej legislatívy v SR (zákon o účt., obchodný zákonník, postupy účtovania). Niektoré ÚJ podľa Zák. o účt. majú povinnosť od 1.1.2006 zostaviť ÚZ podľa medzinárodných účt, štandardov IAS/IFRS, ktoré uvádzajú tieto súčasti ÚZ: súvaha, výkaz z a s, výkaz o zmenách vo fin. sit., výkaz o zmenách vo VI, poznámky k výkazom.
SÚVAHA
Požiadavky na obsah a formu:
- Uplatnenie bilančných zásad pri zostavovaní súvahy v záujme zabezpečenia správnosti
- Zabezpečenie verného a pravdivého obrazu fin., výnosovej sit. podniku
- Správnosť z formálnej a vecnej stránky
- Správne vedenie účtovníctva
- Uplatnenie bilan. zásad: zásada jasnosti a prehľadnosti, zásada pravdivosti, zásada súvahovej kontinuity – konečné zostatky ku 31.12. = začiatočné stavy k 1.1. a aj zhoda z vecnej stránky
Forma a štruktúra
-forma podľa štvrtej smernici EÚ:
a) Účtovná forma (horizontálna) – používa sa v SR
b) Finančná (odpočtová) forma (vertikálna)
Označenie |
IČO |
Č.r. |
Bežné účtovné obdobie |
Bezpr. predch.účt.obd. |
||
|
STRANA AKTÍV |
|
Brutto |
Korekcia |
Netto |
Netto |
BRUTTO- cena majetku, v kt. bol ocenený podľa zákona o účt. pri jeho nadobudnutí
KOREKCIA- oprávky, opravné položky
NETTO- rozdiel Brutto – Korekcia a predstavuje už zostatkovú cenu, alebo cenu po úprave o opravnú položku
Položky pasív v súvahe nie je možné opravovať, musia sa uvádzať v takej výške v akej vznikli a preto sa vykazujú len v 2 stĺpcoch:
- Stav v bežnom ÚO
- Stav v minulom ÚO
Z údajov súvahy možno zistiť aj budúcu hosp. stabilitu podniku, k tomu je potrebné udržiavať správny pomer medzi jednotlivými zložkami majetku a jednotlivými použitými zdrojmi.
ZÁSADY PLATNÉ V SÚVAHE:
a) Prevažná časť NM má byť financ. z VK a malá časť z dlhod. úveru a nie z KZ
b) Ak NM a veľká časť OM pochádza z VK prináša malý výnos, fin. prostriedky sú nevyužité
c) Vysoká suma CK znamená, že aj NM je krytý KZ –insolventnosť a podnik je podkapitalizovaný
d) KP a hotovosť majú byť väčšie ako KZ
e) CudzíK nemá byť väčší ako objem OM. Fin. OM musí pokryť KZ.
f) Pomer NM k OM závisí od druhu činnosti v podniku. Vo všeobec. Vysoký podiel OM vo výrobnom podniku rozhoduje o jeho stabilite a zabezpečuje hladký kolobeh majetku, krytie KZ, možnosť ďalšieho rozvoja podniku.
VÝKAZ ZISKOV A STRÁT
Poskytuje info o výške a charaktere VH(zisk, strata). Podáva dynamický obraz o hospodárení podniku. Umožňuje charakterizovať výnosnosť podniku.
Obsahuje údaje o výnosoch, nákladoch a VH a jej forma môže byť nasledovná:
- Účtovná forma – dvojstranná tabuľka , horizontálne usporiadanie
- Forma odpočtu – stĺpcové usporiadanie položiek, vertikálne usporiadanie – v SR, položky tu môžu byť uvedené:
- Jednostupňovo
- Viacstupňovo – umožňuje vykonávať medzisúčty a priebežné rozdiely
Rozdiely: R1=obchodná marža
R2=pridaná hodnota
R3=VH z hosp. činnosti
R4=VH z fin. činnosti
R5=VH z bežnej činnosti( R3+R4)
R6=VH z mimoriadnej činnosti
R7=VH za účt. obdobie (R5+R6)
Štruktúra 710 Účet 710 - Účet ziskov a strát (Aktivní) 710
Závisí od uplatnenia triedenia nákladov a to :
- Podľa nákladových druhov
- Podľa účelu vynaloženia
Náklady, výnosy a jednotlivé časti VH sú uvedené v 710 Účet 710 - Účet ziskov a strát (Aktivní) 710 v 2 stĺpcoch a to za bežné obdobie a za predchádzajúce obdobie. 710 Účet 710 - Účet ziskov a strát (Aktivní) 710 obsahuje výnosy a náklady časovo rozlíšené, t.j. príslušné danému účt. obdobiu.
POZNÁMKY
Dopĺňajú 702 Účet 702 - Konečný účet súvahový (Aktivní) 702 a 710 Účet 710 - Účet ziskov a strát (Aktivní) 710, sú to textové časti, doplnené tabuľkovými prehľadmi a príslušn=ymi výpočtami. K info obsiahnutých v poznámkach patria tie, kt. sa týkajú:
- Použitých účt. zásad a metód
- Skutočnosti, kt. nespĺňajú podmienky na ich vykázanie ale významne ovplyvňujú fin. sit. podniku
Obsahom poznámok sú info o: ÚJ, členoch štatut. orgánov, dozorných orgánov, ÚJ, kt. je súčasťou knsolid. celku, použitých metódach, o údajoch A, P, V,N, Dani z príjmov, podsúvahových účtoch, prehľad zmien VI, prehľad peňaž. tokov, iné A a P.
Prehľad peňažných tokov – info o pohybe peňažných prostriedkov, cieľom je info o tom ako PP nadobudol a ako ich použil. Peňažnými tokmi sú príjmy a výdavky PP a prírastky a úbytky peňažných ekvivalentov. Poskytuje info za bežné účt. obdobie a bezprostredne predchádzajúce. Člení sa na peňaž, toky z prevádzkovej, investičnej a finančnej činnosti.
Prehľad zmien VI – zvýšenie alebo zníženie VI a analýza zmien podľa jednotlivých polžiek, kt. tvoria štruktúru VI.
Záver pre Výkazy účt. závierky možno zhrnúť:
- Tvoria jeden celok, lebo:
- Súvaha charakter. prírastok na majetku dosiahnutým ziskom
- Zisk uvedený v súvahe analyzuje Výkaz ziskov a strát
- Prírastok peňazí vykázaný v súvahe analyzuje prehľad peňažných tokov
- Zvýšenie alebo zníženie VI vykázaného v súvahe analyzuje prehľad zmien VI
- Syntetizujúcim výkazom je súvaha
Zostavenú ÚZ musí schváliť ÚJ príslušný orgán. Výkazy sú prílohou k daň. Priznaniu k dani z príjmov pre PO. ÚZ musí byť overená auditorom.