Dobrovoľné sociálne poistenie
Kto môže využiť dobrovoľné sociálne poistenie? Aké balíky poistení sú v ponuke a pre koho sú vhodné?
Dobrovoľné dôchodkové, dobrovoľné nemocenské a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti v Sociálnej poisťovni môže využiť ten, kto nie je v Sociálnej poisťovni povinne poistený (napr. študent alebo nezamestnaný). Musí však dovŕšiť vek 16 rokov a mať na území Slovenskej republiky trvalý pobyt ako občan SR, alebo prechodný pobyt alebo trvalý pobyt ako cudzinec. Dobrovoľné sociálne poistenie upravuje zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení.
Platenie sociálneho poistenia poskytuje občanom ochranu pred neočakávanými životnými situáciami vo forme sociálnych dávok, ktoré vám pomôžu prekryť obdobie bez príjmu. Sociálna poisťovňa odporúča prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie týmto osobám:
- pre nezamestnaných, ktorí sú evidovaní na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v evidencii uchádzačov o zamestnanie,
- pre študentov (musia však dovŕšiť vek 16 rokov),
- absolventov škôl, ktorí ešte nemajú zamestnanie,
- pre ženy, ktoré plánujú materskú dovolenku a nie sú zamestnané,
- dobrovoľne nezamestnaných,
- pre SZČO, ktorých príjem nepresiahne zákonom stanovenú hranicu pre vznik povinného poistenia,
- pre všetky osoby, ktorým nevznikla povinnosť platiť povinné sociálne poistenie,
- pre ženy, ktoré poberajú rodičovský príspevok pri prvom dieťati, zamestnanie im však počas materskej alebo rodičovskej dovolenky pri prvom dieťati skončilo.
Balíky dobrovoľného poistenia
Môžete si vybrať jeden samostatný druh poistenia, alebo viaceré poistenia v rámci piatich balíkov, ktoré ponúka Sociálna poisťovňa:
- dobrovoľné nemocenské poistenie, dobrovoľné dôchodkové poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti,
- dobrovoľné nemocenské poistenie a dobrovoľné dôchodkové poistenie,
- dobrovoľné dôchodkové poistenie,
- dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti,
- dobrovoľné dôchodkové poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.
Niektoré osoby nemôžu využiť určité balíky dobrovoľného poistenia:
Balíky č. 1 a 2 → nemôže ich využiť fyzická osoba, ktorá je zároveň aj povinne nemocensky poistená ako zamestnanec alebo ako SZČO.
Balík číslo 3 → nemôže ho využiť osoba s priznaným predčasným starobným dôchodkom.
Balíky číslo 1, 2, 4 a 5 → nemôže ich využiť osoba s priznaným starobným dôchodkom, predčasným starobným dôchodkom, invalidným dôchodkom s mierou poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % a poberateľ akéhokoľvek invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku.
Podrobné informácie o jednotlivých balíkoch nájdete na stránkach Sociálnej poisťovne, kde je presne špecifikované kto sa môže a kto sa naopak poistiť nemôže.
Prihlásenie a odhlásenie z dobrovoľného poistenia
Na dobrovoľné poistenie sa fyzická osoba prihlasuje prostredníctvom Registračného listu FO, ktorý vyplní ako prihlášku dobrovoľne poistenej osoby. Spolu s prihláškou pobočke Sociálnej poisťovne v mieste bydliska doručí aj Vyhlásenie dobrovoľne poistenej osoby. V ňom okrem iného deklaruje, že k dátumu prihlásenia nie je povinne poistená v inom členskom štáte EÚ, ani v Nórskom kráľovstve, Islandskej republike, Lichtenštajnskom kniežatstve, ani vo Švajčiarsku a že berie na vedomie všetky podmienky dobrovoľného poistenia. Po podaní prihlášky na dobrovoľné poistenie pobočka Sociálnej poisťovne pridelí dobrovoľne poistenej osobe variabilný symbol, ktorý uvádza pri platení poistného. Okrem neho pri platení poistného správne uvedie aj špecifický symbol a číslo účtu pobočky. Poistné sa platí za predchádzajúci kalendárny mesiac – do 8. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca. Dobrovoľne poistená osoba si sama určí vymeriavací základ, z ktorého bude platiť poistné na dobrovoľné poistenie podľa príslušných sadzieb poistného. Vymeriavací základ nesmie byť nižší ako stanovený minimálny vymeriavací základ v danom roku a vyšší ako maximálny vymeriavací základ. Zároveň musí byť rovnaký pre všetky druhy poistenia vo vybranom balíku.
Ak fyzická osoba nemá záujem ďalej platiť poistné na dobrovoľné poistenie, môže sa z neho kedykoľvek odhlásiť. Dobrovoľné poistenie zaniká dňom odhlásenia, najskôr odo dňa podania odhlášky. Na ukončenie dobrovoľného poistenia je potrebné, aby poistenec vyplnil tlačivo Registračný list FO – ako odhlášku dobrovoľne poistenej osoby, ktorú možno zaslať poštou alebo podať osobne v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne v mieste trvalého bydliska.