Účtovníci, ktorí sa stali celebritami
Asi sme všetci počuli o tom, ako niekedy v 15. storočí pred Kristom mezopotámski predchodcovia účtovníkov uviedli do života jeden z najcennejších vynálezov, ktorý ľudstvo má - písmo. Snáď každý, kto navštevuje tento web, tiež určite tuší, že meno Luca Pacioli je spojené s františkánskym mníchom, ktorý v Európe zaviedol podvojné účtovníctvo a účtovné knihy. Okrem "Otca účtovníctva" je tu celá rada ďalších mien, ktorí v tomto odbore vstúpili do histórie, napr. Robert Colinson, Josiah Wedgewood, William Welch Deloitte alebo Olivia Kirtley. Teraz sa ale pozrieme na niekoľko osobností, ktoré sa preslávili, a pritom najskôr vôbec netušíte, že keby svojich úspechov nedosiahli, pravdepodobne by sa živili ako účtovníci.
Rockovým fanúšikom, a pravdepodobne nielen im, asi nie je potrebné predstavovať Roberta Planta a jeho kultovú kapelu Led Zeppelin . Málokto ale vie, že podľa časopisu Rolling Stones, 15. najlepší metalový spevák všetkých čias sa mal pôvodne stať účtovníkom. Už v 16. rokoch ho jeho otec zapísal na kurzy účtovníctva, na ktoré mladý Robert Plant skutočne dochádzal. Nakoniec ale dostala prednosť hudba a po účinkovaní v rôznych bluesových kapelách sa Robert Plant stretáva s Jimmym Pageom a v roku 1968 spoločne zakladajú hudobnú skupinu, ktorá písala dejiny hard rocku.
Mick Jagger, Rolling Stones
Robert Plant však nie je jediným hudobníkom s účtovníckou minulosťou. Pravdepodobne vás prekvapí, že účtovníctvu sa v mladosti venoval aj frontman Rolling Stones, Mick Jagger. Financie a účtovníctvo študoval na známej London School of Economics. Zároveň sa ale venoval hudbe so svojím priateľom z detstva, Keithom Richardsom a ďalším gitaristom, Brianom Jonesom. Jagger nakoniec štúdium zanechal a začal sa naplno venovať hudbe. Keby tak neurobil, 60. roky 20. storočia by asi vyzerali trochu inak. Nutné je však dodať, že sa o hlavnej tvári Rolling Stones hovorí, že je vynikajúci manažér, financie rockovej skupiny má na starosti on a vraj si vedie skvele.
Meno John Grisham je spojené s mnohýmibrilantnými románmi zo súdnych siení, z ktorých nemálo bolo sfilmovaných - napríklad Firma, Nebezpečný klient alebo Porota. Hoci jeho rodičia nemali žiadne formálne vzdelanie, v štúdiu svojho syna podporovali. Grisham vystriedal niekoľko stredných škôl, a nakoniec získal vysokoškolský diplom v odbore účtovníctva. Práve ten mu otvoril cestu k tomu, aby sa stal odborníkom na daňové právo, odkiaľ nebolo ďaleko k štúdiu trestného práva. Neskoršia prax mu poskytla veľa materiálu, ktorý spracoval vo svojich bestselleroch. Už prvá kniha, Čas zabíjať (vydaná v roku 1989, sfilmovaná 1996 ) bola založená na zážitkoch z jeho právnické činnosti a stretla sa s obrovským úspechom.
Viete, čo je Moneymakerův efekt ? To si tak raz jeden účtovník, amatérsky hráč pokru, prišiel v roku 2003 zahrať na hlavný turnaj World Series of Poker, vtedy akejsi obdoby majstrovstiev sveta. Bol to jeho vôbec prvý veľký živý turnaj, predtým hral prevažne cez internet. A podarila sa mu neskutočná vec: z 839 účastníkov si práve on odniesol 2,5 milióna dolárov za celkové víťazstvo. Tento okamih prilákal k pokru mnoho ďalších nadšencov, ktorí sa domnievali, že aj oni môžu skúseným profesionálom vypáliť rybník. A práve tento boom medzi rokmi 2003 a 2006 bol pomenovaný ako Moneymakerův efekt. Samotný Chris Moneymaker avšak v nasledujúcich rokoch mnohokrát potvrdil, že jeho počin nebola žiadna náhoda a dodnes figuruje medzi najlepšími svetovými hráčmi. Možno mu k jeho úspechu pomohlo aj rozvinuté analytické myslenie podporené štúdiom účtovníctva na Univerzite v Tenessee.