10 otázok a odpovedí o daňových priznaniach
Súvisiace dokumenty ku stiahnutiu v Exceli alebo v PDF
1. Pracoval/a som len časť roka, mám nárok na celú nezdaniteľnú časť?
V prípade, že ste pracovali len časť roka, tzn. máte na potvrdení od zamestnávateľa napríklad, že ste pracovali v mesiacoch 1-10/2017 máte zo zákona o dani z príjmov nárok na celú nezdaniteľnú časť 3803,33 eur, aj keď máte na potvrdení od zamestnávateľa inú sumu. Táto suma platí v prípade, ak daňovník dosiahne základ dane, ktorý sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy životného minima (19 809 eur).
V prípade, že daňovník za rok 2017 dosiahne základ dane, ktorý je vyšší ako 100-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44,2-násobku platného životného minima (8 755,578 eur) a jednej štvrtiny základu dane. Ak by bola táto suma nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka sa rovná nule.
2. Počas roka som bol/a 6 mesiacov PN a 6 mesiacov na úrade práce, musím podať daňové priznanie?
To či musíte alebo nemusíte podať daňové priznanie závisí od výšky Vášho príjmu, to znamená ak ste počas roka mali príjem len z PN nemusíte podávať daňové priznanie, ak by Vám ale po nástupe do zamestnania bola daná výpoveď a preplatená dovolenka, ktorej úhrnná suma by prekročila sumu 1901,67 eur, už musíte podať daňové priznanie.
3. Narodilo sa nám dieťa v mesiaci jún, na koľko mesiacov máme nárok na daňový bonus?
Pri počte mesiacov na daňový bonus sa počíta aj mesiac v ktorom sa dieťa narodilo, to znamená v tomto prípade je nárok na 7 mesiacov.
4. Počas roka som bol/a evidovaný/á na úrade práce musím k daňovému priznaniu priložiť potvrdenie o evidencii?
Evidenciu na úrade práce nie je potrebné zdokladovať v daňovom priznaní, tzn. nemusíte nič prikladať.
5. Pracoval/a som len časť roka mám nárok na daňový bonus?
To či máte nárok na daňový bonus závisí aj od výšky vášho príjmu, minimálny príjem je 2610,- eur.
6. Pracujem v zahraničí, daňové priznanie posielam poštou na daňový úrad, ako zistím, ktorému daňovému úradu ho mám poslať?
Miestnu príslušnosť k daňovému úradu zistíte na stránkach finančnej správy SR, na tomto odkaze:
https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/verejne-sluzby/zistenie-miestnej-prislusnost
7. Ako môžem darovať 2% z dane ?
V prípade, že si vypĺňate daňové priznanie samy, pre darovanie 2% musíte vyplniť príslušný oddiel s uvedením identifikačných údajov danej organizácie, v prípade, že za Vás daňové priznanie podával zamestnávateľ musíte na daňový úrad odovzdať Potvrdenie o zaplatení dane a Vyhlásenie, ktoré si môžete stiahnuť na začiatku tohto článku
Ak chcete oznámiť prijímateľovi, že ste mu Vy zaslali svoje 2%, zaškrtnite v tlačive príslušný súhlas so zaslaním Vašich údajov (meno a adresa… NIE však poukázaná suma) – novinka od roku 2016!
Obe tieto tlačivá, teda Vyhlásenie spolu s Potvrdením, doručte do 30. 04. 2018 na príslušný daňový úrad.
8. Som živnostník, uplatňujem preukázateľné výdavky na základe daňovej evidencie, čo mám priložiť k daňovému priznaniu?
V prípade daňovej evidencie nie je potrebné k daňovému priznaniu prikladať nič, napriek tomu, však daňové priznanie bude mať počet príloh 2. Tieto dve prílohy sú súčasťou tlačiva a sú povinné pre odovzdanie daňového priznania.
9. Nemám bankový účet, môžem žiadať o vrátenie preplatku na bankový účet niekoho iného?
Do daňového priznania môžete uviesť akýkoľvek bankový účet, daňový úrad neskúma, či ste jeho vlastníkom alebo nie.
10. Je možné zmeniť adresu na zaslanie preplatku na dani poštovou poukážkou, ak áno kde to mám napísať?
Zaslanie preplatku poštovou poukážkou je možné len na adresu zadanú v daňovom priznaní, tzn. na adresu trvalého pobytu daňovníka.