Úvod do účtovníctva – Základné pojmy
História účtovníctva
Účtovníctvo má veľmi dlhú históriu a vzniklo ako nástroj k číselnému zaznamenávaniu hospodárskych transakcií. Prvá zmienka sa objavuje už v praveku, kde sa pomocou zárezov do kameňa, dreva či keramických nádob zaznamenávali počty kusov dobytka a iného majetku. Dokonalejšie záznamy umožnil vynález písma. Staroveké štáty ho využívali k evidencií o produkcii a obchode s obilninami.
Podvojné účtovníctvo v Európe
Princíp súčasného podvojného účtovníctva pochádza z Talianska, kde obchodníci okrem pohybu majetku zaznamenávali aj nárast a úbytok kapitálu. Najstaršie doklady predstavuje účtovná kniha obsahujúca účty o dvoch stranách. Taliansky mních Luca Pacioli je považovaný za tvorcu teórie o podvojnom účtovníctve, čo opisuje vo svojom diele Particularis de computis et scripruris z roku 1949, ktoré sa stalo základom dnešného účtovníctva. Pacioliho systémom boli tri účtovné knihy: memoriál, denník a hlavná kniha, tiež odporučil účtovnú závierku vykonávať každoročne.
Účtovníctvo v Slovenskej republike sa riadi najmä Zákonom č.: 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov, Opatrením MF SR č. 23054/2002-92 (Postupy účtovania v podvojnom účtovníctve) a Opatrením MF SR č. 27076/2007-74 (Postupy účtovania v jednoduchom účtovníctve) a ďalšími zákonmi v platnom znení (napr.: zákon o dani z príjmov, zákon o DPH, apod.).
Účtovníctvo je systém pravidiel, poučiek a metód, pomocou ktorých sa dokumentuje a hodnotí hospodárenie danej účtovnej jednotky. Tieto informácie o skutočnostiach, ktoré sú jeho predmetom a to účtovanie účtovných prípadov ( pohyb majetku, stav a pohyb záväzkov, ich rozdiel, o výnosoch, nákladoch, príjmoch, výdavkoch) a vykazovanie skutočnosti o účtovných prípadoch.
Účtovnou jednotkou môžu byť:
a) právnické osoby, ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky,
b) zahraničné osoby (právnické i fyzické), ak na území SR podnikajú alebo vykonávajú inú činnosť,
c) fyzické osoby, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky (skutočné či paušálne) vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov.
Každá účtovná jednotka v závislosti na výške obratu, veľkosti majetku a počte zamestnancov sa musí zatriediť do veľkostnej kategórie, na základe ktorej na koci účtovného obdobia zostaví účtovnú závierku.
Veľkostné triedenie účtovných jednotiek
Veľkosť účtovnej jednotky |
Čistý obrat (v EUR) |
Majetok netto (v EUR) |
Počet zamestnancov |
MIKRO |
≤ 700 000 |
≤ 350 000 |
≤ 10 |
MALÁ |
> 700 000 ale ≤ 8 000 000 |
> 350 000 ale ≤ 4 000 000 |
> 10 ale ≤ 50 |
VEĽKÁ |
> 8 000 000 |
> 4 000 000 |
> 50 |
Konkrétnym podmienkam zatriedenia účtovných jednotiek do veľkostných skupín bude venovaný samostatný článok o veľkostnom triedení účtovných jednotiek.
Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo
- Správne (dbať na povinnosti stanovené zákonom)
- Preukázateľne (všetky účtovné prípady a zápisy musia byť podložené dokladmi)
- Úplne (všetky zaúčtované prípady týkajúce sa účtovného obdobia)
- S dodržaním časovej a vecnej súvislosti (príjmy a výdavky ako aj výnosy a náklady účtovať v tom účtovnom období, s ktorým súvisia)
- Spôsobom zaručeným trvácnosť dokladov a to po celú dobu spracovania a úschovy.
Účtovne obdobie môže byť:
a) kalendárny rok (1. 1. - 31. 12. bežného roka),
b) hospodársky rok (dvanásť po sebe idúcich mesiacov, ktoré netvoria kalendárny rok, napr. 1. 5. 2017 -30. 4. 2018).
Zákon o účtovníctve umožňuje viesť účtovníctvo v dvoch základných sústavách: v sústave podvojného účtovníctva (môžu účtovať všetky účtovné jednotky, pričom právnické osoby povinne) alebo v sústave jednoduchého účtovníctva (môžu účtovať iba fyzické osoby, ktorým to povoľuje zákon o účtovníctve).
V podvojnom účtovníctve členíme účty podľa obsahu na súvahové, výsledkové, uzávierkové a podsúvahové. Účty aktív a pasív sú súvahové účty, ktoré otvárame so súvahou a na konci účtovného obdobia ich zostatky vyúsťujú do súvahy.
Aktíva predstavujú majetok účtovnej jednotky, ktorý slúži pre rozvoj podniku a samotného podnikania.
Pasíva sú zdroje majetku, ktoré predstavujú celkovú sumu záväzkov účtovnej jednotky.
Pre správne používanie účtov v podvojnom účtovníctve je potrebné označovať ich a jednotne vymedziť obsah evidovaných účtovných prípadov, na túto evidenciu slúži účtovná osnova, ktorá bude predmetom ďalšieho článku.