Excel ako pomocník účtovníkov: zistenie počtu dní medzi 2 dátumami
Súvisiace dokumenty ku stiahnutiu v Exceli alebo v PDF
Tento článok je o tom, ako v Exceli sčítať a odčítať dátumy, ktoré sa môžu účtovníkom hodiť, napríklad: pri sledovaní doby splatnosti faktúr, alebo dĺžky uloženia tovaru na sklade. Nie je to vôbec zložité, stačí si uvedomiť, že Excel chápe každý dátum ako číslo odpočítané od 1.1.1900 – takže napr. dátum 19.1.2016 je číslo 42388.
Pokiaľ chceme napríklad určiť, ktorý dátum nastane napr. 100 dní od 5.9.2016 dáme si 5.9.2016 do bunky A1 a zapíšeme vzorec:
- =A1+100
Výsledok: 14.12.2016
Pri práci s dátumami, je potrebné si uvedomiť, že napríklad. 19.1.2016 a 42388 sú vlastne dve rovnaké hodnoty a vzájomný prevod sa vykonáva len zmenou formátu – nie je potrebné nič vypočítavať.
Ďalšie výpočty s dátumami
- V súvislosti s počítaním s dátumami sa hodí funkcia DNES (TODAY), ktorá generuje dnešný dátum. Jej kombináciou s pripočítaním alebo odpočítaním následne umožňuje napríklad sledovať čas splatnosti faktúr alebo dĺžku uloženia tovaru v sklade.
- Pokiaľ nechceme pripočítavať počet dní ale rokov, môže sa hodiť funkcia DATUM (DATE).
- Menej jednoduché je pripočítanie a odpočítanie mesiacov – pretože každý mesiac má iný počet dní a tri mesiace od januára do marca sú inak dlhé než tri mesiace od júna do augusta, nehovoriac o priestupných rokoch. Našťastie máme funkciu EDATE, ktorá nevie nič iného než pripočítať a odpočítať mesiace ale dokáže to výborne a hlavne triviálne jednoducho.
web: www.exceltown.com
Potrebujete pomôcť s excelom? Navštívte firemné kurzy, alebo individuálnu výuku či konzultácie v oblasti programu Excel a spracovania ekonomických dát.